Please download Java(tm).

Ανακοινώσεις Σχολείου

ΑΡΧΙΚΗ ΣΕΛΙΔΑ

Η περιοχή μας!!!

Το Γυμνάσιο Κριεζών βρίσκεται στο χωρίο Κριεζά το οποίο είναι η έδρα του Δήμου Δυστίων. Η περιοχή του Δύστου ιδρύθηκε από Δρύοπες στο εσωτερικό της νότιας Εύβοιας, σε ελώδη πεδινή περιοχή περιτριγυρισμένη από βουνά.
Υπάρχουν ίχνη ζωής που χρονολογούνται από τη Νεολιθική Εποχή. Επάνω στην Ακρόπολη (δείτε fotoslides) της περιοχής βρέθηκαν μονόχρωμα νεολιθικά όστρακα, κομμάτια οψιανού και ωραίες λεπίδες.

Στην περιοχή υπάρχει η λίμνη που αποτελεί υδροβιότοπο. Εδώ η ιστορία με τα απομεινάρια της και η φύση συναντιούνται πάνω σε 4650 στρέμματα νερού. Κάποτε, ήταν εκτός από αποθήκη γλυκού νερού και τόπος για κυνήγι. Σήμερα πολλά πουλιά σταθμεύουν εδώ κατά την διάρκεια του αποδημητικού τους ταξιδιού προς την Αφρική, αποδεικνύοντας ότι ο τόπος αξίζει μια ιδιαίτερη προσοχή από την πολιτεία. Η πανίδα της είναι πλούσια με μεγάλη ποικιλία (πάπιες, χήνες, νερόκοτες, ερωδιοί).

Κατασκεύασε το δικό σου ιστολόγιο σε 5 λεπτά!!!  (ΔΩΡΕΑΝ)

Μετάφραση από και πρός όλες τις γλώσσες

ΕΓΚΥΚΛΟΠΑΙΔΕΙΑ-BIKIΠΑΙΔΕΙΑ

Σύγχρονη Τηλεεκπαίδευση