Please download Java(tm).

Τμήμα ένταξης στο Γυμνάσιο Κριεζών!

Στο Γυμνάσιο Κριεζών λειτουργεί από τη φετινή σχολική χρονιά 2006-2007 Τμήμα Ένταξης μαθητών με ιδιαίτερες μαθησιακές δυσκολίες με σκοπό να δώσει στους μαθητές του ίσες εκπαιδευτικές ευκαιρίες.
Η Δ/ντρια κ. Καραμάνου και οι εκπαιδευτικοί του Γυμνασίου Κριεζών πιστεύουμε σε ένα σχολείο  για όλους, που να μπορεί να προσφέρει, όταν και όσο πρέπει, ειδικά εκπαιδευτικά προγράμματα στα παιδιά που το έχουν ανάγκη, ώστε να αναπληρώνουν τις ελλείψεις τους ή να εξελίσσονται σύμφωνα με την ιδιοταχύτητά τους και τις δυνάμεις τους.
      Τα παιδιά με ιδιαίτερες μαθησιακές δυσκολίες αναμφισβήτητα δικαιούνται και πρέπει να βρίσκουν τη θέση τους σε ένα σχολείο που προορίζεται για όλους, με διαφοροποιημένα εκπαιδευτικά προγράμματα και χωρίς ίχνος κοινωνικού αποκλεισμού ή υποτιμητικών διακρίσεων, γιατί κατ' αυτόν τον τρόπο μπορούμε να άγουμε τον πολιτισμό και την Παιδεία κάθε ανθρώπινης κοινωνίας.
      Στο Γυμνάσιο Κριεζών το τμήμα ένταξης  αριθμεί 10 μαθητές και έχει χωριστεί σε τρία υποτμήματα. Υπάρχει τμήμα στο οποίο γίνεται εξατομικευμένη διδασκαλία και δυο άλλα υποτιμήματα στα οποία οι μαθητές διδάσκονται Νεοελληνική Γλώσσα, Μαθηματικά, Φυσική, Χημεία, Πληροφορική και Πηλοπλαστική (κοινό μάθημα για όλα τα παιδιά του τμήματος ένταξης). Στη συνέχεια παρακολουθούν τα υπόλοιπα μαθήματα στην κανονική τους τάξη.
     Σκοπός μας είναι να δημιουργήσουμε ένα σχολείο χωρίς σύνορα και διακρίσεις, όπου η αμοιβαία καχυποψία, η προκατάληψη, το μίσος, ο ρατσισμός και η βία πρέπει να περιοριστούν και να δώσουν τη θέση τους στην ανεκτικότητα στην αποδοχή στη συνεργασία και την αλληλεγγύη. Επιδίωξή μας είναι ένα σχολείο όπου οι μαθητές μας θα μπορούν να κάνουν όνειρα να ελπίζουν να δημιουργούν να ζουν.

Διδάσκοντες Τμήματος Ένταξης  2006-2007

Καραμάνου Αικατερίνη Νεολληνική Γλώσσα