ΑΡΧΙΚΗ ΣΕΛΙΔΑ

"Στέρεη μάθηση σε ένα μεταβαλλόμενο
κόσμο με την τεχνολογία καταλύτη
στα χέρια του εκπαιδευτικού"

ΔΕΙΤΕ ΑΠΟΣΠΑΣΜΑΤΑ ΑΠΟ ΤΗ ΘΕΑΤΡΙΚΗ ΚΑΙ ΚΑΛΛΙΤΕΧΝΙΚΗ ΕΚΔΗΛΩΣΗ ΤΟΥ ΣΧΟΛΙΚΟΥ ΕΤΟΥΣ 2009-10

(VIDEO)

ΔΕΙΤΕ ΑΠΟΣΠΑΣΜΑΤΑ ΑΠΟ ΤΗ ΘΕΑΤΡΙΚΗ ΚΑΙ ΚΑΛΛΙΤΕΧΝΙΚΗ ΕΚΔΗΛΩΣΗ ΤΟΥ ΣΧΟΛΙΚΟΥ ΕΤΟΥΣ 2008-09

(VIDEO)

ΘΕΑΤΡΙΚΟ "ΗΛΕΚΤΡΑ" ΤΟΥ ΕΥΡΙΠΙΔΗ 2009

1ο   ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΟ ΒΡΑΒΕΙΟ ΣΤΟΥΣ ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΟΥΣ ΚΑΛΛΙΤΕΧΝΙΚΟΥΣ

ΜΑΘΗΤΙΚΟΥΣ ΑΓΩΝΕΣ

ΓΙΑ ΤΟ ΓΥΜΝΑΣΙΟ ΚΡΙΕΖΩΝ. ΔΕΙΤΕ FOTOSLIDES ΕΔΩ

Ηλέκτρα του Ευριπίδη στο Θέατρο του Γυμνασίου Κριεζών

p1020415-large.JPG  p1020416-large.JPG  Το βράδυ της Παρασκευής 19 Ιουνίου οι μαθητές μας αποχαιρέτισαν τη φετινή σχολική χρονιά με την αρχαία τραγωδία του Ευριπίδη “Ηλέκτρα”. Η παράσταση δόθηκε στα πλαίσια της γιορτής που διοργανώθηκε στο θέατρο του σχολείου μας, το οποίο γέμισε ασφυκτικά.

p1020414-large.JPG  Η γιορτή μας ξεκίνησε στις 8:30 με χαιρετισμούς από τη Δ/ντρια του σχολείου και υπεύθυνη της θεατρικής παράστασης κα. Καραμάνου Αικατερίνη, τον Αντιδήμαρχο του δήμου Δυστίων, κ. Αναστασίου Φώτη, τον προϊστάμενο του 1ου Γραφείου Β/θμιας Εκπ/σης, κ. Τζαχρήστο Χρήστο, τον προϊστάμενο της Τεχνικής Εκπ/σης Ευβοίας κ. Χατζηευφραιμίδη Γεώργιο, των Διευθυντών ΕΕΕΚ Χαλκίδας και Θήβας, κ. Δαράκο Δημήτριο και κα. Χριστοφόρου Ελένη, του πρώην Δ/ντή Β/θμιας Εκπαίδευσης, κ. Κεραμάρη Μανώλη, τον λαοφράφο και εκπαιδευτκό κ. Κώστα Μπαϊρακτάρη ο οποίος τιμήθηκε από το Δήμο Δυστίων για το λαογραφικό του έργο και πλήθος άλλων προσκεκλημένων.

p1020413-large.JPG  Στις 9:00 το βράδυ, με το λιγοστό φως της μέρας, πραγματοποιήθηκε για πρώτη φορά μεταξύ σχολείων, Διαδικτυακή επικοινωνία με εικόνα και ήχο με το Πρότυπο Δημοτικό Σχολείο Πάφου της Κύπρου, όπου έγινε ανταλλαγή τραγουδιών ανάμεσα στη χορωδία του σχολείου μας και τους μαθητές του δημοτικού σχολείου της Κύπρου. Ο κόσμος χειροκρότησε θερμά αυτό το επίτευγμα και υποσχεθήκαμε να το επαναλάβουμε και στο μέλλον.

p1020421-large.JPG  p1020422-large.JPG  p1020426-large.JPG  p1020432-large.JPG  p1020433-large.JPG  p1020439-large.JPG  Στη συνέχεια οι μαθητές μας βγήκαν και έπαιξαν αρχαίο δράμα! Απέδειξαν ότι δικαιολογημένα απέσπασαν το πρώτο πανελλήνιο βραβείο αρχαίου δράματος στους μαθητικούς καλλιτεχνικούς αγώνες. Οι θεατές επικρότησαν θερμά τους μαθητές οι οποίοι ήταν εκπληκτικοί, όχι μόνο για την ερμηνεία των ρόλων τους αλλά και για τα σκηνικά και κοστούμια που δημιουργήθηκαν με μεράκι.

p1020441-large.JPG  p1020443-large.JPG  p1020445-large.JPG  Αμέσως μετά την παράσταση, η χορωδία των μαθητών του Τμήματος Ένταξης ερμήνευσε τραγούδια, ενώ μουσική (αρμόνιο) έπαιζε ο μαθητής του Τμήματος Ένταξης Χαράλαμπος Καλαύριος, ο οποίος έμαθε να παίζει αρμόνιο φέτος στο σχολείο, κατά τη διάρκεια της σχολικής χρονιάς. Όλοι μας χειροκροτήσαμε θερμά αυτή την προσπάθεια των παιδιών.

p1020448-large.JPG  Στη συνέχεια, η χορωδία του Δήμου Δυστίων ερμήνευσε τραγούδια συμβάλλοντας έτσι στην όμορφη ατμόσφαιρα που δημιουργήθηκε.

p1020450-large.JPG  p1020451-large.JPG  p1020457-large.JPG  Η βραδιά έκλεισε, όταν όλοι οι μαθητές, αλλά και οι καθηγητές τους, βγήκαν στη σκηνή χορεύοντας με τη δυνατή μουσική που ακολούθησε ευχόμενοι όλοι μαζί ΚΑΛΟ ΚΑΛΟΚΑΙΡΙ!!!

Μετάφραση από και πρός όλες τις γλώσσες ΕΓΚΥΚΛΟΠΑΙΔΕΙΑ-BIKIΠΑΙΔΕΙΑ                                                        Σύγχρονη Τηλεεκπαίδευση

(Τηλεδιάσκεψη)

Γιορτάζουν σήμερα : www.eortologio.gr Λεξικό της νέας Ελληνικής γλώσσας Online Games

ΚΑΝΤΕ ΑΝΑΖΗΤΗΣΗ